Ohio Education Association Candidate Recommendations

Ohio’s Election Day is upon us, and it is more important now than ever that educators across Ohio turn out to the polls to make their voices heard and ensure pro-public education candidates advance to the General Election. Please make a plan to vote this November 2024. You can look up your polling location here.

Click here to look up your current legislative district under the latest state maps.

As part of your voting plan, we urge all OEA members to check out the preliminary list of candidates recommended by the OEA members below. Many more candidate recommendations will be made after the Primary, so please continue to check for updates.

It is important to note that OEA members across the state—not OEA staff or leaders—make all the endorsement decisions. In each race, candidates from both parties are asked to fill out questionnaires describing their positions on education issues, and those who are state officeholders are also rated on their education votes in the General Assembly. Candidates are then interviewed by OEA members who work in the district or area in which candidates are seeking office. Based on the candidate’s views on public education issues—and only on public education issues—the OEA Fund State Council and District Screening Committees vote on whether to endorse specific candidates.

You can learn more about the OEA Fund and the screening process here.

**If viewing the recommended candidates list on a mobile phone or small screen, please rotate your device to a horizontal orientation for better viewing.**


 

President and Vice-President Joseph Biden (D)/Kamala Harris (D)
US Senate Recommended Candidate
US Senate – OH Sherrod Brown (D)
Judicial Seat  
Associate Justice of the OH Supreme Court  
Associate Justice of the OH Supreme Court  
Associate Justice of the OH Supreme Court (Unexpired Term)  
Ohio House Recommended Candidate
District 1 Dontavius Jarrells (D)
District 2 Latyna Humphrey (D)
District 3  
District 4  
District 5  
District 6  
District 7 Allison Russo (D)
District 8 Anita Somani (D)
District 9  
District 10  
District 11  
District 12  
District 13  
District 14 Sean Brennan (D)
District 15  
District 16 Bride Rose Sweeney (D)
District 17  
District 18 Juanita Brent (D)
District 19 Phil Robinson (D)
District 20 Terrence Upchurch (D)
District 21  
District 22  
District 23 Dan Troy (D)
District 24 Dani Isaacsohn (D)
District 25 Cecil Thomas (D)
District 26 Sedrick Denson (D)
District 27 Rachel Baker (D)
District 28 Jessica Miranda (D)
District 29 Cindy Abrams (R)
District 30  
District 31  
District 32  
District 33  
District 34  
District 35  
District 36  
District 37  
District 38  
District 39  
District 40  
District 41  
District 42 Elgin Rogers, Jr. (D)
District 43 Michele Grim (D)
District 44  
District 45  
District 46  
District 47  
District 48 Scott Oelslager (R)
District 49  
District 50  
District 51 Brett Hillyer (R)
District 52  
District 53 Joe Miller (D)
District 54  
District 55  
District 56  
District 57  
District 58  
District 59  
District 60  
District 61  
District 62  
District 63  
District 64  
District 65  
District 66  
District 67  
District 68  
District 69  
District 70  
District 71  
District 72  
District 73  
District 74  
District 75 Haraz Ghanbari (R)
District 76  
District 77  
District 78  
District 79 Monica Robb Blasdel (R)
District 80  
District 81 James Hoops (R)
District 82  
District 83  
District 84  
District 85  
District 86  
District 87  
District 88  
District 89  
District 90  
District 91  
District 92  
District 93 Jason Stephens (R)
District 94  
District 95 Don Jones (R)
District 96  
District 97  
District 98  
District 99  
Ohio Senate Recommended Candidate
District 2  
District 4  
District 6  
District 8 Louis Blessing, III (R)
District 10  
District 12  
District 14  
District 16  
District 18  
District 20  
District 22  
District 24  
District 26  
District 28  
District 30  
District 33  
U.S. Congress Recommended Candidate
District 1 Greg Landsman (D)
District 2  
District 3  
District 4  
District 5  
District 6  
District 7  
District 8  
District 9 Marcy Kaptur (D)
District 10  
District 11 Shontel Brown (D)
District 12  
District 13 Emilia Sykes (D)
District 14  
District 15  
State Board of Education Recommended Candidate
SBOE 1  
SBOE 5  
SBOE 6  
SBOE 9  
SBOE 10  
SBOE 11  

Oh Yes, We’re Social — Join the Conversation!

Updated February 20, 2024

Categories

Legislative Issues